Jak współczesny tryb życia wpływa na harmonię w ciele
Żyjemy na niezwykłej planecie, której rytm oraz życie są kształtowane przez naturalne cykle. Zmiany pór roku, fazy księżyca i rytm dobowy tworzą harmonijną strukturę i wpływają na wszystkie istoty żyjące na Ziemi. Człowiek również jest istotą ściśle zsynchronizowaną z ziemią a rytm dnia i nocy od zawsze wyznaczał nasze aktywności i odpoczynek. Bose spacery, czyli pierwotna refleksologia harmonizowała pracę organów zapewniając także tak ważne bezpośrednie połączenie z ziemią. Niestety dla naszego zdrowia, współczesny styl życia oraz zdobycze cywilizacji, sporo zmieniły w naszym świecie. Coraz trudniej utrzymać naturalny dla człowieka wewnętrzny balans oraz homeostazę, wpisaną w geny przez naturę. Stan ten często prowadzi do dyskomfortu zarówno w sferze ciała jak i tych bardziej osobistych zaburzeń, takich jak depresja czy stany lękowe.
Rola światła w regulacji rytmu dobowego
Ciało ludzkie jest regulowane przez zegary biologiczne, z których najistotniejszy znajduje się w jądrze nadskrzyżowaniowym, powiązanym z siatkówką oka.
Fotowrażliwe receptory, które się w niej znajdują odbierają światło o określonej temperaturze, co wpływa na wydzielanie melatoniny – hormonu snu. Melatonina jest kluczowym dla zdrowego snu hormonem oraz silnym antyoksydantem, który wspiera homeostazę organizmu.
Problem zaczyna się, gdy po zmroku narażeni jesteśmy na sztuczne światło z telewizorów, smartfonów czy żarówek LED. Niebieskie światło z tych urządzeń mylnie informuje mózg, że jest dzień, co zaburza produkcję melatoniny i zwiększa poziom kortyzolu, hormonu stresu. Nadmiar stresu i niezdrowy styl życia mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych i problemów zdrowotnych, takich jak insulinooporność, cukrzyca czy zaburzenia snu.
Refleksologia a rytm dobowy
Jak odzyskać równowagę i poprawić rytm dobowy?
Refleksologia to praktyka, która pozwala znacząco wpłynąć na harmonizację rytmu dobowego. Zakłada bowiem, że zarówno na stopach, jak i dłoniach znajdują się receptory przysadki mózgowej, podwzgórza oraz szyszynki. Te kluczowe punkty są bezpośrednio powiązane z naszym układem hormonalnym, co pozwala na jego tonizację i lepszą regulację pracy. Praca na tych receptorach przyczyni się do optymalizacji oraz lepszego funkcjonowania układu dokrewnego, w tym także wydzielania melatoniny i kortyzolu.
Dodatkowo, zabieg pozwala stymulować nadnercza, które współpracują z przysadką mózgową i podwzgórzem w osi przysadka-podwzgórze-nadnercza. Prawidłowe działanie tej osi jest kluczowe dla regulacji produkcji kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dzięki regularnemu rozpracowywaniu receptorów na stopach i dłoniach, można nie tylko poprawić funkcjonowanie całego układu hormonalnego. Regularna praktyka równoważy bowiem pracę całego organizmu, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość snu i samopoczucie.
Zabieg refleksologii sam w sobie jest bardzo relaksujący i odprężający, co pomaga zlikwidować nagromadzone w ciele napięcia. Korzystanie z zabiegów, lub samodzielna raca, jest naturalnym sposobem na obniżenie stresu oraz utrzymanie prawidłowego rytmu dobowego. Warto więc rozważyć wprowadzenie refleksologii do swojego życia jako jednej z metod wspierania zdrowia.
Aby poprawić rytm dobowy i przywrócić harmonię w organizmie, warto także wprowadzić kilka zdrowych nawyków. Kluczowe jest wcześniejsze kładzenie się spać – najlepiej przed 22:30 lub 23:00. Godzinę przed snem wyłącz ekrany i używaj lampki nocnej o temperaturze światła 1700-1800 kelwinów. Pomarańczowa lampa solna lub światło świecy również sprzyjają relaksowi i z racji koloru nie zakłócają wydzielania melatoniny.
Naturalne wsparcie dla rytmu dobowego
Przyroda oferuje wsparcie w regulacji rytmu dobowego. Zioła, takie jak korzeń kozłka lekarskiego i melisa, są skutecznymi sojusznikami w problemach z zasypianiem. Należy je spożywać w postaci nalewek, ponieważ alkohol jest najlepszym ekstrahentem związków czynnych zawartych w tych roślinach. Ekspozycja na naturalne światło słoneczne o wschodzie i zachodzie, pomaga w regulacji hormonów oraz synchronizuje nas z cyklem ziemi. Idealnym sposobem na regulacje rytmu dobowego jest zbliżenie się do ziemi oraz korzystanie z zaprogramowanych w ciele narzędzi. Jednym z nich jest naturalna refleksologia czyli bose spacery. Praktyka ta pozwoli wspierać naturalne procesy regeneracji ciała a także odprężyć się i wrócić do korzeni.
Podsumowanie
Nasze życie jest pełne wyzwań, ale warto dbać o harmonię ciała i umysłu. Natura wpisała w Człowieka życie zgodnie z naturalnym rytmem dobowym i warto pamiętać, że jesteśmy integralną częścią tego pięknego świata. Wprowadzone zdrowe nawyki, takie jak optymalne godziny snu, zioła, bose spacery oraz masaż, wyraźnie poprawiają jakość życia a także odczuwalnie większą ilość energii oraz chęć do działania. Zachęcam do odkrywania i czerpania korzyści płynących z życia w zgodzie z przyrodą i naturalnym rytmem dobowym. Zbliż się do natury i przypomnij sobie, że jesteś jej częścią aby cieszyć się lepszym zdrowiem, lepszym snem orazrównowagą.